Küsimus selline,kui töötajale jaanuarikuus
väljamaksu ei olnud s.t.ta oli olnud puhkusel
ja haige. Seega TSD jaanuar jäi tal tühjaks ja
seega ühe kuu maksuvaba kasutamata. Veebruari
TSD-s oli maksuvaba 1400 kasutatud. Nüüd läheb
see töötaja märtsis puhkusele ja TSD-s tekiks
tal kaks maksuvaba ehk 2800.Kas võin talle nii
deklareerida,sest siis läheks aasta algusest
3 kuud õigeks. Mul pole ju mõtet seda edasi ka
venitada aasta lõpuni.Arvan et maksuamet on
samal arvamusel.Mis on teie arvamused?
Meile vastas maksuamet sellise küsimuse peale et pole see tööandja asi tasarveldust maksuvabaga teha. Töötaja saab selle raha tuluteklaratsiooniga tagasi. Sellest me ka nüüd lähtume.
Minul oli sama probleem, aga lugesin maksuameti lehe pealt TSD täitmise juhendit ja sealt selgus, et deklaratsioonil lahter3.1 on selleks, et näidata ka eelmistel kuul kasutamata maksuvaba summa. jama on seda teha, olen teinud eraldi exeli tabeli endale ja pean seal arvestust kasutatud maksuvabade summade kohta.Ja ükski programm ju seda automaatselt ei tee.Aga et maksuamet nii vastas, milline maksuamet see oli?
Pidage hoogu , võtke selle aasta TSD lisa 1 ette ja vaadake lahtreid : 3 maksuvaba tulu arvestamine ehk ristike ; 3-1 tulumaksu kinnipidamisel maha arvatud maksuvaba tulu summa. Liis, sinu MA-lt saadud vastus ei saa küll tänavu antud olla. Lahtrisse 3-1 läheb ju konkreetse väljamakse kuul maha arvatud ,kui jaanuaril pole väljamakseid, pole maha arvamist; siis veebrusris maha arvamisse kandub jaanuaris kasutamata summast kas kõik või osa.
Kahjuks oli jah tänavune vastus, veebruari algul jaanuari väljamkseid deklareerides. vastajaks oli mingi spetsialist (nime ei mäleta).
See "spetsialist" tahaks saada värsket tasemekoolitust, muud midagi. Maksuvaba võib arvestada aasta algusest peale, kui see jääb kasutamata, siis võib selle tagant järele arvestada. Mina kasutan Taavi palgaprogrammi ja seal töötab uus TSD lisa 1 väga hästi.
minule vastati ka maksuametist, et seda võib tööandja teha, aga ei pea tegema. Mõeldav on ta sellisel juhul kui inimene on puhkusel või terve kuu haige. Aga raamatupidajana ei pea ma õigeks, et kui palka makstakse "seitsmes" osas, et siis liidan ja lahutan kasutamata maksuvabastust kuust kuusse.
Sain MA-st vastuse,et võin küll töötajale selles mõttes tasaarvestuse teha,et ta saab
oma kasutamata tulumaksu osa tagasi töökohal,
TSD selgitustes oli see ka kirjas aasta alguses. Sest võin ka andmata jätta,et saab
järmine aasta deklaratsiooniga tagasi,aga sel
juhul peab töötaja teadma,et ta peab deklareerima,kust ta muidu tagasi saaks.
Ega vist MA ise seda tagasi paku.Oleneb muidugi,palju firmas palgasaajaid on,kas jõuab
kõigi tulumakse niimoodi jälgida. Mõni ütleb ka et las MA tagastab,et tema küll ei jälgi,tuleb kuidas tuleb see tulumaks.
Palgaprogrammis peaks olema TSM vorm,kus on
kõik vajalikud andmed perioodi algusest alates,
saab ilusti jälgida tulumaksu kinnipidamisi
jms.
Kõigil ei ole ju palgaprogrammi ostetud,seega teevad käsitsi.Palgaprogrammid on ka erinevad,100% ei ole rahul.Alati peab midagi oma vajaduste järgi kohendama.
ükski vägi ei saa palgaarvestajat sundida pidama maksuvaba tulu arvestust kõigi tööajate osas kalendriaasta algusest alates. seadus lubab seda teha, aga ei kohusta seda tegema.
aasta lõppedes igaüks deklareerib ise oma tulud, kulud ja makstud maksud.
See on õige,aga inimene,kes on ainult ühes
firmas töötanud ja kus arvestatakse ka maksuvabastusega,siis ta üldjuhul ei peaks
oma tulusid deklareerima,kui tal pole midagi
tagasi saada. S.t.palgaarvestaja on aasta jooksul tulumaksu õieti pidanud. See on inimese
poolt vaadatuna. Üldiselt võiks muidugi ka seda
mitte jälgida,tuleb kuidas tuleb,küll ise deklaleerib ja saab ikka õigeks. Sageli on töötajad väga ebateadlikud oma tulude ja maksude kohapealt,nii et tuleme töötajale vastu.Ja MA on ka üldiselt sellel seisukohal,et jooksvalt tulud õieti oleks maksustatud.Erinevad firmad vaatavad sellele
erinevalt ka.Aga seadused peaks kõigi jaoks
ühed olema.